22. decembris
Izdots pirmais žurnāla ESUKA/JEFUL speciālnumurs par dienvidigauņu valodas salu izloksnēm
Tartu Universitātes (TU) Igauņu un vispārīgas valodniecības institūts sadarbībā ar LU Lībiešu institūtu izdod žurnāla ESUKA/JEFUL speciālnumuru par dienvidigauņu valodas salu izloksnēm — leivu, Ludzas igauņu un Krāsnas igauņu valodu. Speciālnumura redaktori ir TU profesors Karls Pajusalu un LU LI pētnieks Uldis Balodis. Žurnāla speciālnumura priekšvārds.
Daži no speciālnumura rakstiem:
- Balodis, Uldis; Pajusalu, Karl. Introductory survey of the South Estonian language islands. Eesti ja soome-ugri keeleteaduse ajakiri = Journal of Estonian and Finno-Ugric Linguistics 12(2). ESUKA– JEFUL 2021, 12–2: 7–31 pp. Scopus indexed. Open Access.
- Balodis, Uldis. Lutsi speakers and rememberers in the late 20th and early 21st centuries. Eesti ja soome-ugri keeleteaduse ajakiri = Journal of Estonian and Finno-Ugric Linguistics 12(2). ESUKA– JEFUL 2021, 12–2: 211–249 pp.
18. decembris
Ieva Vītola un Lolita Ozoliņa ekspedīcijā uz Ziemeļvidzemes lībiešu apdzīvotajām vietām
7. decembris
Mēneša priekšmets – Ķempju Kārļa jaunākais dzejolis “Tuļpuķķiž” (Ugunspuķēs)
2021. gada augustā notikušās Lībiešu vasaras universitātes laikā dzejnieks Ķempju Kārlis, kurš raksta Salacas lībiešu valodā, radījis vienu no saviem jaunākajiem dzejoļiem “Ugunspuķēs”. Salacas lībiešu valoda jeb lībiešu valodas Vidzemes dialekts ir lībiešu valodas variants, kas runāts lībiešu senajā Metsepoles novadā, un Ķempju Kārlis ir vienīgais dzejnieks pasaulē, kurš rada dzeju šajā zudušajā un noslēpumainajā valodā. Tikpat noslēpumaina ir arī viņa dzeja, kā rakstījis igauņu rakstnieks un mākslas kritiķis Marts Velskers, “šajos dzejoļos nozīmes pilna ir valoda, vietas un mīlestība, kam nerūp laiks”. Raksts: http://www.livones.net/lili/lv/notikumi/menesa-prieksmeti/menesa-prieksmets-122021
28. novembris
LU Lībiešu institūts konsultē kustību “Spēkozols” par Eiropas gada koka Latvijā nosaukumu
22. novembris
Mēneša priekšmets – Pirmā lībiešu lasāmgrāmata.
Šogad paiet simts gadu kopš 1921. gadā Tartu iznāca Pirmā lībiešu lasāmgrāmata (Ežmi līvõd lugdõbrōntõz). To izdeva Igaunijas Akadēmiskā dzimtās valodas biedrība (Akadeemiline Emakeele Selts). Lasāmgrāmatu iespieda E. Bergmana tipogrāfijā 800 eksemplāru metienā. Laika periodā no 1921. gada līdz 1926. gadam biedrība kopskaitā izdeva piecas lībiešu lasāmgrāmatas. Tās bija nelielas, tikai ar 16 līdz 24 lappusēm katra. Pilns raksts: http://www.livones.net/…/menes…/menesa-prieksmets-112021
22.–23. oktobris
Oktobrī norisinās 8. Baltijas studentu konference „Tilti Baltijā”
Bagātīgajā divu dienu konferencē būs priekšlasījumi ar par lībiešu valodu, t.sk. Elvīras Kalniņas priekšlasījums par lībiešu valodu frazeoloģiju. Konferences programmu var apskatīt šeit. Tēžu grāmata.
13.–15. oktorbis
XIII Starptautiskajā baltistu kongresā ražīga LU Lībiešu institūta dalība
Šogad aicināto referentu vidū bija arī LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits. Pirmās kongresa dienas video ieraksts redzams šeit, kur Valta Ernštreita priekšlasījumu “Livonian as a source for better understanding Baltic languages: opportunities and challenges” var skatīt, sākot ar 2:15:49.
Kongresa trešajā dienā A sekcijas otro daļu vadīja LU Lībiešu institūta pētniece Gunta Kļava, kura arī uzstājās ar savu priekšlasījumu “Lībiešu valodas loma lībiešu pēcteču apziņā”. Arī LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis uzstājās ar videoieraksta priekšlasījumu “Exploring Lutsi isoglosses and subdialect divisions”.
LU Lībiešu institūta pētniece Milda Ona Dailidėnaitė uzstājās ar priekšlasījumu “Functions and further developments of Livonian and Latvian indirect imperatives”.
Kongresa programmu var apskatīt šeit un konferenču tēzes var apskatīt šeit. Baltistu kongresu tradīcija aizsākās 1965. gadā Viļņā. Rīgā kongresi notikuši 1980., 1995., 2000. un 2010. un šogad 2021. gadā, bet attālināti.
14. oktobris
LU Lībiešu institūts piedalās starptautiskajā konferencē “Indivīds, sabiedrība un vara Baltijas reģiona vēstures lūzuma punktos”
LU Lībiešu institūta galvenā pētniece Renāte Blumberga uzstājās ar priekšlasījumu “Lībiešu Pirmā pasaules kara “izdzīšanas laiks”” starptautiskajā konferencē “Indivīds, sabiedrība un vara Baltijas reģiona vēstures lūzuma punktos”. Šī bija VPP projekta “Indivīda, sabiedrības un valsts mijiedarbība kopējā Latvijas vēstures procesā: vērtību konflikti un kopīgu vērtību veidošanās vēsturiskos lūzumu punktos” noslēguma konference, kurā projekta pētnieki savos priekšlasījumos iepazīstināja ar projektā veikto pētījumu rezultātiem.
11. oktobris
Oktobra mēneša priekšmets
Publicēts Baibas Šuvcānes oktobra mēneša priekšmeta raksts – Kapu pieminekļi ar uzrakstiem lībiešu valodā Kolkas kapos.
2. oktobris
Postimees: Lībieši ceļas kā fēniks no pelniem
Fragments no Hebo Rahkmanes raksta:
- Latvijā tagad gandrīz visi zina, ka mūsdienu lībieši pastāv.
- Līdz šim lībiešu valoda ir nodota tālāk kā dzīva tradīcija
- Daudziem Latvijas plašāk pazīstamajiem cilvēkiem ir lībiešu saknes.
- Šobrīd Latvijā, it īpaši Rīgā, lībiešu jautājumos ir labāka situācija nekā Igaunijā
Baumas par lībiešu izzušanu ir pārspīlētas. To vēlreiz apstiprināja diskusija Tartu universitātē, kur LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits, Tartu Universitātes Igauņu valodas vēstures un dialektu profesors Karls Pajusalu, kā arī Mīna Norvika un Tūli Tuiska, Tartu Universitātes lībiešu valodas profesores un pētnieki. Pozitivitāte, kura izplūda no sarunas, varētu iedvesmot jebkuru mazu tautu, kas uztraucas par savu nākotni.
26. septembris
Eiropas valodu dienā tiekamies Lībiešu šausmu teiku pasaulē. Pasākums tiešsaistē
Pasākumā LU Lībiešu institūta iepazīstina ar lībiešu valodu un tās skanējumu. Klausītāji tiek aicināti klausīties lībiešu šausmu teikās gan lībiešu, gan latviešu valodā, uzzināt par šo teiku varoņiem un notikumiem, kuri ir ļoti neparasti, interesanti, varbūt arī nedaudz smieklīgi un, protams, arī biedējoši, kā jau šausmu pasaulē! Facebook pasākums. Ieraksts vēlāk tiks pievienots YouTube.
LU Lībiešu institūts piedalās paneļdiskusijā par Latgales kultūrtelpas identitātes aktualitātēm un izaicinājumiem
Svētdien, 26. septembrī, notika seminārs, ko Latgaliešu kultūras biedrība rīko ar Latvijas Nacionālo kultūras centru. Semināra par Latgales kultūrtelpas identitātes jautājumiem un tās aktuāliem izaicinājumiem tiešraide. Tika runāts un diskutēts par valodas, kultūras un izglītības jautājumiem, lai pakāpeniski sagatavotos nākamā gada Latgales kongresam, kas notiks aprīlī. Arī LU Lībiešu institūts piedalās sarunās par Latgales kultūrtelpas identitātes aktualitātēm un izaicinājumiem.
24. septembris
LVportāls: Svarīgākais – valoda ir jālieto
Pirmo reizi Latvijas valsts valodas politikas plānošanas dokumenta mērķī šogad minēta latgaliešu rakstu valoda un lībiešu valoda. LVportāls meklē atbildes, ar kādām problēmām tās saskaras un ko nepieciešams darīt to nostiprināšanai ne tikai deklaratīvi, bet arī faktiski, izceļot Latvijas valodu daudzveidību kā vērtību. Arī LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits sniedz atbildes rakstā “Svarīgākais – valoda ir jālieto”.
23.–24. septembris
LU Lībiešu institūts piedalās konferencē “Krievijas Federācijas tautu elektroniskā rakstība – 2021 un IWCLUL2021”
Komi Republikā, Siktivkarā norisinās konference “Krievijas Federācijas tautu elektroniskā rakstība – 2021 un IWCLUL2021”, kurā LU Lībiešu institūts stāsta par elektroniskajiem resursiem un rīkiem lībiešu valodai un kultūrai (Ernštreits, Valts. Livonian databases – experiences of the extraction, integration and standardisation of the linguistic data for endangered languages). Programma var apskatīt šeit.
21. ANO Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupas Baltijas nodaļas sanāksme
LU Lībiešu institūts piedalās 21. ANO Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupas Baltijas nodaļas sanāksmē. LU Lībiešu institūts informē kolēģus un klausītājus par jaunākajiem procesiem saistībā ar lībiešu vietvārdu apkopošanu un lietošanu(Valts Ernštreits, “Developments in collecting and using of indigenous (Livonian) place names in Latvia”). Darba kārtība.
3. septembris
Septembra mēneša priekšmets
Baibas Šuvcānes mēneša priekšmeta raksts par lībiešu virsaiti Kaupo, viņa pieminekli Krimuldā un viņam veltīto dziesmu.
1. septembris
LU Lībiešu institūts kopā ar Tartu Universitātes kolēģiem uzstājas SLE 2021
Norvik, Miina; Balodis, Uldis; Ernštreits, Valts; Kļava, Gunta; Metslang, Helle; Pajusalu, Karl; Saar, Eva. Typological convergence in the Central Baltic area. SLE 2021: 54th Annual Meeting of the Societas Linguistica Europaea. Programma pieejama šeit. Tēžu grāmata apskatāma šeit. 30.08.–03.09.2021.
13. augusts
Augusta mēneša priekšmets
LU Lībiešu institūta augusta mēneša priekšmets – Lībiešu vasaras universitāte un Lāžu ozols.
30. jūlijs – 8. augusts
Norisinās lībiešu vasaras universitāte
LU Lībiešu institūts rīko Lībiešu vasaras universitāte (LSU 2021) kopā ar Tartu Universitātes ASTRA projektu PER ASPERA. Atbalsta: Izglītības un zinātnes ministrija, Latviešu valodas aģentūra.Par programmu, mācībspēkiem un citu informāciju var uzzināt šeit. Preses ziņojums Delfi.lv. Universitātes laikā norisinājās vairāki semināri:
- Seminārs “Lībiešu gramatika”, Miina Norvik, Renate Pajusalu.
- Seminārs “Lībiešu folklora”, Milda Dailidėnaitė.
- Seminārs “Lībiešu vietvārdu”, Valts Ernštreits.
- Seminārs “Lībiešu valodas izruna”, Tuuli Tuisk.
- Seminārs “Jaunvārdu darināšana”, Gunta Kļava.
21. jūlijs
LU Lībiešu institūtā ciemojās Latvijas Universitātes Studentu padome
LU Lībiešu institūtā ciemojās Latvijas Universitātes Studentu padomes pārstāvji, lai filmētu video sērijas “Institūta pēdās”. To, ko apspriedām LU Lībiešu institūtā varēsiet uzzināt rudenī, kad visi video tiks publicēti. LU Studentu padome gatavojas LU Studentu zinātniskajai konferencei “Initium”.
13. jūlijs
Jūlija mēneša priekšmets
Baibas Šuvcānes mēneša raksts par Kolkasraga bākas dzīvojamo ēku.
8. jūlijs
VPP “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai”
Jaunajā Izglītības un zinātnes ministrijas valsts pētījumu programmā “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” iekļauti arī ar lībiešu valodas attīstību un apguvi saistīti uzdevumi.
7. jūlijs
Valts Ernštreits pie Māra Zandera raidījumā “Kur tas suns aprakts?”
LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits sarunā pie Māra Zandera runā par vēsturisko zemju likumu raidījumā “Kur tas suns aprakts?”.
30. jūnijs
LU Lībiešu institūts palīdz sniegt atbildes par lībiešiem
Žurnālā “Ilustrētā Junioriem” Daniels Skulte vaicā “Vai joprojām pastāv lībiešu valoda?”. Žurnāls ar LU Lībiešu institūta palīdzību sniedz atbildes par lībiešu valodu mūsdienās un senāk, kā arī par lībiešu un latviešu valodas saikni.
23. jūnijs
LU Lībiešu institūts novēl visiem lustīgu līgošanu!
Svētku noskaņās LU Lībiešu institūts izveido tematisku krustvārdu mīklu.
16. jūnijs
Tartu sākās VIII Somugru tautu pasaules kongress. Knaššõ ja rikāzt sūomõ-ugrõd rovd mōīlma kongressõ!
Latvijas Valsts prezidents Egils Levits kongresa ievadā uzrunājis somugru tautas (video), izcēlis Latvijas somugrisko identitāti un minējis arī LU Lībiešu institūta devumu lībiešu kultūrtelpas kopšanā un uzturēšanā.
24. marts
LU Lībiešu institūts piedalās tiešsaistes demonstrāciju seminārā
24. martā seminārā par digitālo humanitāro resursu izmantošanas iespējām LU Lībiešu institūts stāstīs par tā veidotajiem resursiem lībiešu valodai un kultūrai. https://fb.me/e/3oUv6VZoq
22. marts
UNGEGN Latvijas ziņojumā arī nodaļa par LU Lībiešu institūta veikto darbu lībiešu vietvārdu vākšanā
Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupa (UNGEGN), gatavojoties UNGEGN 2. sesijai, ir saņēmusi Latvijas ziņojumu (Documents/Agenda item 4(a) / Report of Latvia), tajā iekļauta nodaļa par darbu, ko LU Lībiešu institūts veic, lai savāktu vietvārdus Latvijas pamatiedzīvotāju – lībiešu valodā.
Pirmā UNGEGN globālās darba grupas sanāksme
22. martā LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits piedalās ANO pamatiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032) izveidošanas globālās darba grupas pirmajā sanāksmē. Mūsu mērķis ir dot iespēju visām pasaules pamatvalodām gūt pelnītu uzmanību.
18. marts
LU Lībiešu institūta pētniece Milda Dailidėnaitė prezentē par izaicinājumiem lībiesu valodas mācīšanā
Milda Dailidėnaitė piedalās 56. prof. Artura Ozola dienas starptautiskā zinātniskā konferencē tiešsaistē „Gramatika un valodas apguve” ar prezentāciju Izaicinājumi lībiešu valodas mācīšanā, balstoties uz jusīva piemēriem.18.03.2021.
15. marts
LU Lībiešu institūta vadītāja pirmā oficiālā darba diena, pārstāvot Latvijas Republiku ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032)
14. marts
LU Lībiešu institūts piedalās Igaunijas dzimtās valodas dienas pasākuma organizēšānā
2021. gada 14. martā – Igaunijas dzimtās valodas dienā – Igaunijas Republikas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar LU Lībiešu institūtu un Dzimtās valodas biedrību (Igaunija) atzīmē Dzimtās valodas dienu un Rīgā dzīvojušā pirmā igauņu dzejnieka Kristjana Jāka Petersona 220 jubileju. Pasākumā, kas norisināsies igauņu valodā, varēs iepazīt K. J. Petersona dzīves gājumu un lībiešu literatūru, tostarp ieklausīties lībiešu dzejā triju mūsdienās lībiski rakstošo dzejnieku lasījumos un mūsdienu kamermūzikas koncertprogrammā “Kuolm randõ” (trīs krasti). https://fb.me/e/1aVKNkjC2
10. marts
LU Lībiešu institūts piedalās Liepājas Universitātes 27. starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Aktuālās problēmas literatūras un kultūras pētniecībā”
Valts Ernštreits, Milda Dailidėnaitė, Annija Rošāne, Elvīra Kalniņa piedalās ar prezentāciju “Dažādu jomu datu integrācija kā iespēja starpnozaru pētījumu veikšanai: lībiešu modelis“ Liepājas Universitātes 27. starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Aktuālās problēmas literatūras un kultūras pētniecībā” digitālo humanitāro zinātņu panelī “Humanitāro zinātņu digitālie resursi: pieredze un sadarbība”. Pilna konferences programma pieejama šeit.
Valts Ernštreits runā par LU Lībiešu institūta veidotajiem lībiešu valodas resursiem demonstrāciju seminārā un diskusija par humanitāro zinātņu digitālo resursu pielietojumu, kas noris Liepājas Universitātes 27. starptautiskajā zinātniskajā konferences laikā. Darba kārtība.
4. marts
LU Lībiešu institūts piedalās diskusijā par pirmiedzivotāju jautājumiem – 2.diena.
LU Lībiešu institūts piedalās ANO Pastāvīgajā forumā pamatiedzīvotāju lietās un otrajā dienā Valts Ernštreits veic uzrunu par lībiešiem.
3. marts
LU Lībiešu institūts piedalās diskusijā par pirmiedzivotāju jautājumiem.
LU Lībiešu institūts piedalās diskusijā ANO Pastāvīgajā forumā pamatiedzīvotāju lietās.
24. februāris
LU Lībiešu institūta pētnieka Ulda Baloža grāmata “Lutsi kiele lementar = Ludzas igauņu valodas ābece” – 2020. gada izcilākā grāmata humanitāro zinātņu jomā Latvijas Universitātē.
LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis balodis saņem suminājuma rakstu no Latvijas Universitātes par savu grāmatu, kuras izstrāde ilga vairākus gadus, ieskaitot PostDoc laiku un vēl pēc tam. Februāra beigās tā tika atzīta par Latvijas Universitātes 2020. gada labāko grāmatu sociālajās zinātnēs.
22. februāris
Dalība konferencē “Baltijas onīmi: no sendienām līdz mūsdienām”
Valts Ernštreits un Annija Rošāne piedalījās Akadēmiķa J. Endzelīna 148. dzimšanas dienas atceres starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Baltijas onīmi: no sendienām līdz mūsdienām” ar prezentāciju “Pētera Damberga lībiešu vietvārdu vākums”. Konferences programma.
21. februāris
Projekta “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu” noslēguma koncerts
Dzimtās valodas dienā, 2021. gada 21. februārī, plkst. 16.00 tiešsaistē Zoom platformā bija projekta “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu” noslēguma koncerts. Klausītājiem un skatītājiem bija iespēja dzirdēt dziesmas autoru izpildījumā un ieklausīties sarunās par projekta tapšanas gaitu, lībiešu valodas situāciju un lomu mūsdienās. UNESCO preses relīze šeit un šeit. Facebook pasākums.
Par šo un citām UNESCO Starptautiskajām dienām vairāk var uzzināt Gada plānotājā.
19. februāris
LSM par “Lībiešu valodai nepieciešama reanimācija”. Aicinām glābt Eiropā apdraudētāko valodu.
Saruna LTV Ziņu Dienestā par lībiešu valodu un par Starptautisko dzimtās valodas dienu ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāvi Beāte Lielmane un LU Lībiešu institūta vadītāju Valtu Ernštreitu.
Diskusija par KPR attīstības programmas 2021–2027 rīcības virzieniem un rīcībām (tiešsaistē)
Kurzemes plānošanas reģiona attīstības programmas 2021–2027 izstrādes diskusijā LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits par Kurzemes valodas un nemateriālā mantojuma saglabāšanu un izmantošanu, kultūras pieejamību reģionos un digitālo resursu izmantošanu.
12. februāris
Publicēta septītā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”
Publicēta septītā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Mis kītõbõd lūomõd. Izpilda Julgī Stalte (dziesmas autore) un viņas bērni – Lelū Stalte, Anna Kī Stalte. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.
February 9
Publicēts LU Lībiešu institūta pētnieka Valta Ernštreita raksts par debespušu nosaukumiem lībiešu valodā.
5. februāris
Publicēta sestā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”
Publicēta sestā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Ūomõg um. Izpilda Ulla Frasere (dziesmas autore) un Ģirts Gailītis. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.
3. februāris
Mēneša priekšmets – Lielirbes ciema iedzīvotāju deklarācijas Lielirbes skolas pārzinei.
Baibas Šuvcānes raksts. Rakstā var uzzināt iemeslu kādēļ šādas deklerācijas vispār tika rakstītas.
30. janvāris
Pēc LU Lībiešu institūta ierosinājuma Braila alfabēts arī Ludzas igauņu valodai!
Vēlreiz pateicamies Harisam Moubrijam!
29. janvāris
LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis nominēts Latgales kultūras balvai “Boņuks 2020” par “Ludzas igauņu valodas ābeci”.
Raksts portālā lakuga.lv latgaliešu valodā.
Publicēta piektā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”
Publicēta piektā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Lugūd. Izpilda Julgī Stalte (dziesmas autore) un viņas bērni – Lelū Stalte, Anna Kī Stalte, Kārlis Oskars Stalte. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.
Valsts prezidents Egils Levits ir nosūtījis Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai savu viedokli par otrajam lasījumam iesniegtajiem priekšlikumiem likumprojektam “Latviešu vēsturisko zemju likums” un atgādina par likumprojekta pamatprincipiem, kas būtu respektējami likumprojekta apspriešanā.
27. janvāris
LR3 “Rīta regtaims” ceturtais stāsts – “Vai zini, kādēļ lībiešu svētki tiek svinēti augusta pirmajā sestdienā?”
LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits stāsta par Mazirbes Lībiešu tautas nama celšanu, šī nama likteni vēstures gaitā un Lībiešu svētku rašanos.
25. janvāris
Pirmo reizi ir izveidots lībiešu valodas braila alfabēts!
Brīvprātīgais, kurš radījis šo darbu, ir Hariss Moubrijs (Harris Mowbray) – students no Kalifornijas, kurš ir veidojis dažādas braila rakstu sistēmas minoritāšu valodām visā Eiropā, Āfrikā un Ziemeļamerikā. Pašlaik viņš studē starptautiskās attiecības, bet strādā ar vietējo Amerikas pirmiedzīvotāju tautu, veicot ar valodniecību saistītus darbus. Pēc braila rakstu sistēmas izveides šai tautai, H. Moubrijs sapratis, ka daudzām valodām visā pasaulē nav braila rakstu sistēmas, kaut arī tā ir viegli izveidojama. Viņa mērķis pandēmijas laikā ir izmantot savu laiku lietderīgi, palīdzot pēc iespējas vairāk cilvēkiem. Paldies, Harrisam Moubrijam par ieguldījumu Eiropas visapdraudētākajā pamatiedzīvotāju valodā – lībiešu valodā.
22. janvāris
Publicēta ceturtā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”
Publicēta ceturtā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Ku ma randõ lǟb. IzpildaUlla Frasere (dziesmas autore) un Ģirts Gailītis. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.
21. janvāris
Atvērta reģistrācija trešajai Lībiešu vasaras universitātei (LSU 2021)
LSU2021 notiks Kuoštrõg (Košragā), Latvijā no 30. jūlija līdz 8. augustam, un tā ir lieliska iespēja maģistrantiem / doktorantiem un pētniekiem sākt vai turpināt apgūt lībiešu valodu, piedalīties pētniecības darbnīcās, uzzināt vairāk par lībiešiem, viņu vēsturi un kultūru, kā arī likt pamatus turpmākai sadarbībai pētniecības projektos. Plašāku informāciju un reģistrācijas veidlapu var atrast šeit.
20. janvāris
LR3 “Rīta regtaims” trešais stāsts – „Vai zini, ka mēs katrs mazliet protam runāt lībiski?”
Lībiešu valoda ir ieplūdusi latviešu valodā un lielā mērā noteikusi, kāda tā ir mūsdienās – gan to, ka latviešu valodā uzsvars ir uz pirmās zilbes, gan to, ka daudzu mūsu ikdienā lietoto vārdu saknes ir lībiešu valodā. Arī paši lībieši ir atstājuši nozīmīgas pēdas Latvijas kultūrā – lībiskas saknes ir gan Baumaņu Kārlim, gan Jānim Erenštreitam, Ingai Ābelei un Krišjānim Kariņam. Stāsta LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits.
18. janvāris
LU Lībiešu institūts saņem atbalstu “Apvārsnis 2020” apakšprogrammā lībiešu mantojuma iedzīvināšanas iespēju izpētei.
Latvijas Universitātes Lībiešu institūts (Latvija) kopā ar projekta partneriem no Greningenas Universitātes (Nīderlande), Tartu Universitātes (Igaunija) un Falmutas Universitātes (Apvienotā Karaliste), kas ir arī projekta vadošais partneris, saņēmis atbalstu starptautiskā projektu konkursā “Kultūras mantojums, identitāte un perspektīvas: reaģējot uz pārmaiņām sabiedrībā” (Cultural Heritage, Identities & Perspectives: Responding to Changing Societies), ko organizē Eiropas kopējās starptautiskās plānošanas iniciatīva (SPI) “Kultūras mantojums”. Projektu uzsaukumā “Kultūras mantojums, identitāte un perspektīvas” dažādi starptautiskie konsorciji iesniedza 90 starpdisciplināru pētījumu priekšlikumus, no kuriem finansējums piešķirts tikai 6 projektiem.
15. janvāris
Publicēta trešā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”
Publicēta trešā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Tējizt. Izpilda Julgī Stalte (dziesmas autore) un viņas bērni – Lelū Stalte, Anna Kī Stalte. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.
13. janvāris
LR3 “Rīta regtaims” otrais stāsts – „Vai zini, kādēļ somi, igauņu un lībieši ceļas kājās pie vienas un tās pašas melodijas?”
Par to, kā somu komponista Fredrika Paciusa komponētā dziesma kļuva par somu, tad igauņu un lībiešu himnu un arī par to, ko simbolizē trīs krāsas – zilā, baltā un zaļā – lībiešu karogā, stāsta LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits.
8. janvāris
Mēneša priekšmets – fotogrāfija ar Viktoru Bertholdu — lībieti, zvejnieku un dziednieku
Fotogrāfija no B. Šuvcāne arhīva. 2021. gada 16. janvārī pieminam Viktoru Bertholdu 100 gadu jubilejā. Vairāk šeit.
6. janvāris
LR3 “Rīta regtaims” – “Vai zini, ka apdraudētākā valoda Eiropas Savienībā atrodama Latvijā?”
No 4. janvāra Latvijas Radio 3 pārraidē „Rīta regtaims” skan jauna izzinoša rubrika „Vai zini?”, kurā trešdienās klausāmi arī stāsti par lībiešiem! Pirmajā stāstā rodama atbilde uz jautājumu “Vai zini, ka apdraudētākā valoda Eiropas Savienībā atrodama Latvijā?” Par lībiešu valodas vēsturi un šodienu stāsta lībiešu valodnieks, LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits, kurš ir arī tulks un dzejnieks un viens no portāla livones.lv veidotājiem.
900 sekundēs – LU Lībiešu institūts aicina dziedāt līdzi un apgūst lībiešu valodu
Valts Ernštreits un Annija Rošāne stāsta par projektu “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”, lībiešu ceļu uz UNESCO un pirmiedzīvotāju valodu desmitgadi.
Publicēta otrā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”
Publicēta otrā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Vērmõd. Izpilda Ulla Frasere (dziesmas autore) un Ģirts Gailītis. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.