LU Lībiešu institūta notikumi 2025. gadā

16. aprīlis

Institūta darbiniece, topošā pētniece, Tartu Universitātes studente Arnita Agrita Umalas ieguvusi Triju Baltijas valstu universitāšu rektoru stipendiju, kas šogad tika pasniegta Latvijas Universitātē.
Sveicam un lepojamies!
 

6. aprīlis

No 2022. līdz 2024. gadam Lībiešu institūts piedalījās ERASMUS+ sadarbības projektā REMODUS ar daudzām citām Eiropas universitātēm, kurās pētī un apgūst urāliešu valodu saimes valodas.
Šajā projektā notika daudz lekciju un nodarbību par šīm valodām un kultūrām, valodu studiju kursi, arī lībiešu valodas kurss. Vīnes Universitātes viedotajā projekta vietnē iespējams noklausīties daudzus no tiem. Pieejami šeit.
 

4. aprīlis

Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits ievēlēts par ANO Pastāvīgā foruma pirmiedzīvotāju jautājumos periodam no 2026. līdz 2028. gadam.
 

23. marts

Lībiešu mantojuma dienā modinājām putnus Košragā kopā bērniem un jauniešiem, kuri mācās lībiešu valodu un kopj un veido nākotnes lībiešu kultūru.
Tšītšōr!
TV9Pakalni sižets
 

23. marts

23. martā – Lībiešu mantojuma diena! Arī šogad tā tiek svinēta ar lībiešu karogiem un putnu modināšanu visos plašajos kādreiz lībiešu apdzīvotajos Latvijas novados no Ainažiem un Iklas līdz Aizkrauklei un Kolkai.
Par putnu modināšanas norises vietām 2025. gadā vairāk – libiesugads.lv – un video un foto atskats uz dažādem pasākumiem LU Lībiešu institūta Facebook lapā.
 

20. marts

Lēdurgā ar Siguldas novada pašvaldības īpašu gādību uzstādīta pirmā norāde Salacas lībiešu valodā pie Aģes upes. 
Īpašs paldies Siguldas novada pašvaldības vadītājam Linardam Kumskim.
 

17.–20. marts

Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits lasa vieslekcijas Viļņas Universitātes studentiem.
Lekcijās studenti iepazinās ar lībiešu valodu, kultūru, vēsturi, lībiešu valodas resursu veidošanas problemātiku un citiem lībiešu valodas pētniecībā aktuāliem jautājumiem.
 

14. marts

14. martā noslēdzās LU Lībiešu institūta veidotais kurss “Lībiešu valoda un kultūra” RTU Liepāja kultūras menedžmenta studentiem.
Kursa laikā 17 kultūras vadības studējošie izstrādāja arī savas idejas un piedāvājumus, kā padarīt lībiešu valodu un kultūru redzamāku. Turklāt daudzas idejas iekļāva arī mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas.
Ar gandarījumu var sacīt, ka Liepājā aug lieliski topošie kultūras nozares cilvēki, kas ir gan radoši, gan zinoši. Un ceram, ka viņu nākotnes ceļā noderēs arī mūsu līdzi dotās zināšanas par lībiešiem. Īpašs paldies Uldim Drišļukam par savulaik mums izteikto piedāvājumu!
 

11. marts

UNESCO galvenajā mītnē Parīzē izsludināts LU Lībiešu institūta līdz šim pasaules mērogā ievērojamākais veikums – pirmā globālā pirmiedzīvotāju valodu aptauja, kur iekļauta arī lielākoties institūtā veidotā sadaļa par pirmiedzīvotāju valodu digitālo vienlīdzību un lietojuma jomām.
Šī aptauja ir unikāla. Tapusi daudzu pasaules līmeņa ekspertu kopdarbā. Rezultāts arī mūsu ilgajam un sarežģītajam ceļam, pētot mazāk redzamo valodu un kultūru pārstāvniecību un nākotni digitālajā pasaulē. Un paldies mūsu lieliskajiem kolēģiem visā pasaulē, kas padarījuši šo iespējamu!
Un tas vēl ir tikai sākums, jo jau šobrīd kopā ar kolēģiem no visas pasaules veidojam UNESCO ceļa karti valodu tehnoloģijām un daudzvalodībai digitālajā vidē. Vienkārši sakot – nākotnes digitālās pasaules valodu ekosistēmu.
Plašāk par aptauju un arī pati aptauja šeit.
 

10. marts

Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras rondo” saruna par Lībiešu mantojuma dienu un tajā gaidāmajiem pārsteigumiem, lībiešu mantojumu Latvijā un Gaujas lībiešiem.
Saruna ar Valtu Ernštreitu un Gunti Zemīti klausāma šeit.
 

8. marts

LU Lībiešu institūts saņem pateicības rakstu par atbalstu Latvijas Zemessardzei 2024. gadā.
Mana Latvija, mana atbildība! Min Lețmō, min vastātõks!
 

7. marts

Institūtā notiek lekcijas par lībiešu mantojumu Mākslas akadēmijas mākslas vēstures un teorijas maģistra programmas studentiem. 
 

6. marts

Turaidas muzejrezervātā notiek seminārs “Gaujas lībiešu mantojuma izpēte 21. gadsimtā: starpdisciplināras metodes vēstures izpētē”.
Seminārā daudzi aizraujoši stāstījumi gan par Gaujas lībiešiem, gan plašāk par lībiešiem un Latvijas vēstures jautājumiiem. Viens no stāstījumiem – Valta Ernštreita referāts par valodas datu izmantošanu lībiešu areāla kartēšanā.

4. marts

Tartu notiek 2. seminārs “Tradition Archives Meet Digital Humanities”, kas ir 9. digitālo humanitāro zinātņu Ziemeļ- un Baltijas valstu konferences daļa.
Valts Ernšreits konferencē uzstājas ar referātu par lībiešu folkloras arhīva kā daudzdimensionāla digitāla resursa izmantošanu.

27.–28. februāris

Igauņu valodas institūtā notiek konference “Koloniaalkeelest rahvuskeeleks”.
Valts Ernšreits konferencē uzstājas ar referātu par lībiešu rakstu valodas vēsturi.

24.–25. februāris

Parīzē, UNESCO mājā, notiek Starptautiskās pirmiedzīvotāju desmitgades konference “Language Technology 4 All”.
Pašreiz tas ir nozīmīgākais forums nākotnes valodas tehnoloģijām, un tajā ar uzrunu piedalās institūta direktors Valts Ernštreits. Tāpat viņš piedalās valodas tehnoloģiju attīstības vadlīniju redaktoru padomē.

21. februāris – 23. marts

Lai turpinātu 2023. gadā – Lībiešu mantojuma gadā – aizsākto Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšanas tradīciju, Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru šogad aicina meklēt, atrast un dalīties ar lībiešu valodas un kultūras mantojuma izpausmēm lībiešu vēsturiskajos un mūsdienu apdzīvotajos novados.
Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšana sākās Starptautiskajā dzimtās valodas dienā – 21. februārī – un turpinās līdz Lībiešu mantojuma dienai, 23. martam. 
LU Lībiešu institūts sadarbībā ar Vidzemes lībisko kultūrtelpu mēneša garumā katru dienu sociālajos tīklos lībiešu mantojumu valodā, tradīcijās un ainavā atzīmē ar īpašām publikācijām, tāpat arī rosina visus dokumentēt un dalīties ar video vai attēliem, kas izceļ lībiešu mantojumu.

21. februāris

Katru gadu 21. februārī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā dzimtās valodas diena.
Šo tradīciju pirms 25 gadiem iedibināja UNESCO, lai izceltu visu valodu lomu pasaulē. Šobrīd, kad visā pasaulē norisinās ANO Starptautiskā pirmiedzīvotāju valodu desmitgade, svinam šo dienu un visu šo mēnesi ar lībiešu valodu un lībiešu mantojumu!
Lai turpinātu 2023. gadā – Lībiešu mantojuma gadā – aizsākto Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšanas tradīciju, Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru šogad aicina meklēt, atrast un dalīties ar lībiešu valodas un kultūras mantojuma izpausmēm lībiešu vēsturiskajos un mūsdienu apdzīvotajos novados. Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšana sāksies Starptautiskajā dzimtās valodas dienā – 21. februārī – un turpināsies līdz Lībiešu mantojuma dienai, 23. martam. Vairāk par pasākumu un 2025. gada Lībiešu mantojuma dienas notikumu karte pieejama vietnē libiesugads.lv.

18. februāris

Mūsu sadarbības partneris, Tartu Universitātes Datorzinātņu institūta NLP grupa Marka Fišela vadībā, ir ieguvis Tartu Universitātes Valodas iniciatīvas 2024 balvu. Apsveicam un lepojamies!
Balvu NLP grupas kolēģi ieguvuši par mašīntulkošanas attīstību mazo resursu somugru valodām. Mūsu gods bija nodrošināt kolēģus ar lībiešu valodas datiem un ekspertīzi par lībiešu valodu.

5. februāris

No 5. februāra līdz 31. martam notiek balsojums par Aleksandra Pelēča literārajai prēmijai izvirzītajiem izdevumiem.
Viens no tiem ir arī LU lībiešu institūta izdotais “Lībiešu vietvārdu katalogs” (Valts Ernštreits, Pēteris Dambergs, Baiba Šuvcāne), kas piedāvā iespēju iepazīt vietvārdus lībiešu valodā un vietu stāstus.

3. februāris

3. februārī notika ikgadējā Ārlietu ministrijas rīkotā tikšanās ar ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas UNESCO Latvijas ekspertiem.
Sanāksmē stāstījām par mūsu darbu Latvijas atpazīšanas veicināšanai pirmiedzīvotāju jomā, arī mūsu iesaisti un aktivitātēm ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgadē un tās paspārnē izveidotajās darba grupās, īpašu vērību piegriežot pirmiedzīvotāju valodas pārmantošanas un digitālās vienlīdzības jautājumiem.
 

7. janvāris

Ar atbalstītāju un draugu rūpēm lībiešu valodas nodarbības, kas notiek LU Lībiešu institūtā ar Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu, turpinās arī 2025. gadā vēl ērtākos mācību apstākļos. 
Īpašs prieks, ka lībiešu klase, kas ar LAFI un biedrības “Līvõd īlma” gādību 2024. gada sākumā tika pie tehniskā aprīkojuma, šogad kļuvusi vēl skaistāka un ērtāka, pateicoties “Baltic Restaurants Latvia” sagādātajiem galdiem un sēžammaisiem!
Paldies visiem – gan atbalstītājiem, gan tiem, kuri par savu prioritāti starp daudzajiem ikdienas uzdevumiem izvēlējušies lībiešu valodu un kultūru!