20. novembris
18. novembris
18. novembris
15. novembris
Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte notiek izcilās izcilās latviešu valodas (un arī lībiešu valodas) pētnieces Martas Rudzītes 100 gadu atcerei veltīta konference.
Konferencē uzstājas arī Lībiešu institūta pētnieki: Gunta Kļava stāstīja par Martas Rudzītes materiāliem LU Lībiešu institūta arhīvā, kā arī šo materiālu izmantošanu lībiešu valodas un tās mantojuma dokumentēšanā un pētniecībā.
Savukārt Valts Ernštreits pievērsīsās Martas Rudzītes devumam Baltijas jūras somu valodniecībā un lībiešu izcelsmes vietvārdiem Latvijā.
13. novembris
Latvijas Radio 1 raidījumu ciklā “Monopols” klausāma saruna ar institūta direktoru Valtu Ernštreitu – par lībiešiem agrāk un šodien, spēju saglabāties un kontinuitāti, piederību lībiešu kopienai un lībiešu saknēm, digitālo pasauli un nākotnes izredzēm.
Raidījums klausām šeit.
15. oktobris
Noslēdzies Latgaliešu kultūras kustības “Volūda”, Latvijas Nacionālā kultūras centra un LU Lībiešu institūta kopīgi rīkotais fotokonkurss “PieZīmes/PīZeimis/JūrõTǟtõkst”.
Kā lībiešu pētniecības institūcijai īpašs prieks par to, ka dalībnieku un uzvarētāju vidū ir daudz to, kas fotografējuši zīmes lībiešu valodā.
Vairāk par konkursa rezultātiem šeit.
14. oktobris
Tartu Universitātes Igauņu un vispārīgas valodniecības institūtā LU LI pētnieki Uldis Balodis un Bridget Moran-Nae pārstāvēja LU Lībiešu institūtu jaunā Nordplus projekta “Dokumentējot un atbalstot “Runska”, Roņu salas apdraudēto Igaunijas zviedru valodas izloksni” pirmajā sanāksmē, kuru vada Tartu Universitātes asociētā profesore Eva Liina Asu-Garcia.
Uldis Balodis stāstīja projekta dalībniekiem — no Tartu Universitātes, Gēteborgas Universitātes, Roņu salas zviedru atbalsta biedrības Zviedrijā (Runöbornas förening) un Roņu salas kultūras telpas (Ruhnu Kultuuriruum) — kā Roņu salas zviedru valodas atbalstam izmantot pieredzi, atbalstot lībiešu un Ludzas igauņu valodas lietošanu un redzamību.
11.–12. oktobris
Ventspilī notiek Lībiešu kultūras dienas, kurās līdzās bagātīgai kultūras programmai bija klausāmi gan LU Lībiešu institūta un tā draugu stāsti par pētījumiem un atklājumiem, gan tika atvērts institūta sastādītais “Lībiešu vietvārdu katalogs”.
Lībiešu kultūras dienu Ventspilī notiek reizi divos gados, un to mērķis ir popularizēt lībiešu nemateriālo kultūras mantojumu un mūsdienu kultūru, piedāvājot atskatīties uz notikumiem pagātnē, kas ietekmējuši lībiešu nacionālo pašapziņu, iepazīt un dokumentēt lībiešu tradicionālās kultūras izpausmes, ieklausīties lībiešu valodas skanējumā un novērtēt lībiešu moderno kultūru, kā arī stiprināt lībiešu kopienas identitātes apziņu.
Lībiešu kultūras dienas Ventspilī rīko nodibinājums Ventspils lībiešu apvienība “Rānda” sadarbībā ar LI Līvõd institūt un biedrību “Līvõd īlma”.
10. oktobris
Iznācis institūtā sagatavotais “Lībiešu vietvārdu katalogs”.
Latvijas Universitātes Lībiešu institūtā sagatavotajā “Lībiešu vietvārdu katalogā” (sast. Valts Ernštreits, Pēteris Dambergs, Baiba Šuvcāne) apkopoti vietvārdi mūsdienu lībiešu valodā. Izdevums papildina lībiešu valodas un kultūras resursu platformā Livonian.tech publiskoto lībiešu vietvārdu datubāzi, kas elektroniskā formātā tiek regulāri papildināta.
Lībiešu vietvārdu katalogs un ar to saistītā datubāze tapusi Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas projektā “Lībiešu vietvārdu apzināšana, kartēšana un oficiālo vietvārdu reģistra izveide” (Nr. LZP-2019/1-0240).
9. oktobris
Izsludināta pieteikšanās LU Lībiešu institūta un Potsdamas Universitātes Slāvistikas institūta kopīgi rīkotajai zinātniskai konferencei “Areal linguistics and language contact of Uralic languages. Language-specific and typological approaches”.
Konference notiks Rīgā 2025. gada 12.–14. jūnijā.
Pieteikšanās konferencei un informācija par to šeit.
8. oktobris
Lībiešu institūtā tiek uzsākts lībiešu valodas apguves kurss jauniešiem.
Lībiešu valodas apguves kurss ir daļa no iespējas regulāri apgūt lībiešu valodu visiem interesentiem un tas notiek ar Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu.
4.–5. oktobris
Viļņas Universitātē notiek 11. starptautiskā studentu konference “Bridges in the Baltics“, kurā piedalās institūta pētnieki.
Konferences mērķis ir apvienot visus studējošos, kuru pētniecības fokusā ir Baltijas valstu kultūras un valodas. Konferences plenārsēdē ar referātu par apdraudēto valodu iespējām digitālajā laikmetā uzstājās institūta direktors Valts Ernštreits.
Ar referātu par lībiešu literatūru uzstājās institūta pētniece Anna Sedlāčkova, un ar referātu par lībiešu dzejas tematiku uzstājās Arnita Agrita Umalas.
3. oktobris
Lietuvā notiek ANO Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupas Baltijas nodaļas 23. sanāksme, kurā piedalījās Lībiešu institūta vadītājs V. Ernštreits.
Lībiešu valodas vietvārdu pieejamību un informāciju ekspertu grupai nodrošina LU Lībiešu institūts.
1. oktobris
Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” Valts Ernštreits stāsta par lībiešu valodu digitālajā pasaulē.
Raidījuma ieraksts pieejams šeit.
30. septembris
30. septembris ir Starptautiskā tulkošanas diena.
Institūta direktors Valts Ernštreits ar runu par digitālo vienlīdzību piedalās ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades organizētajā pasākumā.
27. septembris
Visās Latvijas augstskolās no plkst. 17.00 līdz 21.00 norisinās Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi.
Arī LU Lībiešu institūtā viesojās daudz interesentu, lai iepazītu lībiešus un lībiešu mantojumu, izpētītu un pielaikotu lībiešu sieviešu arheoloģisko tērpu, nogaršotu lībiešu kamu, kā arī kopā ar lībiešu dziedātājām Julgī un Lelū Stalti ieklausītos un iemēģinātu savu balsi lībiešu valodā un dziesmās.
22. septembris
Institūtā notiek lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skolas “Mierlinkizt” pirmā rudens nodarbība.
Skolas dalībnieki mācās lībiešu valodu un gatavojas uzstāties Ventspils lībiešu kultūras dienās oktobrī.
21. septembris
Pālē notiek Vidzemes lībiskās kultūrtelpas 2. konference “Vidzemes lībiskās kultūrtelpas vērtības – aktuālais un atklātais”. Konferences laikā atklāts Anitas Emses dzejoļu krājums “Ceļš”, daļa no kura lasāma arī viņas dzimtajā latviešu valodas lībiskā dialekta Svētciema izloksnē.
Konferencē ar stāstījumu par dabas ainavas vārdiem, kam ir kopīgas saknes Salacas lībiešu, igauņu un latviešu valodā uzstājās institūta pētnieks Uldis Balodis kopā ar Karlu Pajusalu, Tartu universitātes profesoru un dzejnieku. Savukārt LU Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits stāstīja par Lībiešu valodas pēdām Vidzemē.
21. septembris
Radio SWH raidījumā “Prāts izglābs pasauli” ar Ievu Siliņu viesojas institūta direktors Valts Ernštreits.
Saite uz radio arhīvu (sk. 21.09.2024. plkst. 12:00 – 13:00).
16. septembris
Latvijas Radio raidījumā “Kultūras Rondo” intervija ar institūta pētnieci Bridžitu Moranu–Nae.
Intervija ar pētnieci klausāma šeit.
12.–13. septembris
Institūta pētnieki Valts Ernštreits un Gunta Kļava piedalās ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2023) Ad-hoc darba grupās.
10. septembris
Igaunijas Tautas centra (Eesti Rahvakultuuri Keskus) delegācija apmeklēja LU Lībiešu institūtu, lai iepazītos ar lībiešu nemateriālo kultūras mantojumu un tā izpausmēm Latvijā.
Igauņu kolēģiem īpaši interesēja Latvijas pirmiedzīvotāju – lībiešu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana un aktivitātes, kas tiek īstenotas lībiešu kultūras popularizēšanai dažādām mērķauditorijām. Stāstā par Vidzemes lībiskās kultūrtelpu, Vidzemes lībiešiem, valodas un kultūras mantojuma izpausmēm mūsdienās, dalījās Lolita Ozoliņa, LU Lībiešu institūta viespētniece. Igaunijas kolēģi ar lielu interesi klausījās pētnieces prezentāciju, pēc kuras sekoja diskusija par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas izaicinājumiem un vēlme turpināt sadarbību arī turpmāk.
8.–13. septembris
Institūta pētnieki Valts Ernštreits un Gunta Kļava piedalās 21. starptautiskajā lingvistikas congresā (21st International Congress of Linguistics, ICL 2024) Poznaņā, Polijā.
Kongresā pētnieki uzstājās ar referātu par valodas rīcībpolitiku lībiešu valodas revitalizācijas centienos.
4. septembris
Pēc vasaras pārtraukuma atsākas lībiešu valodas skaļās lasīšanas klubs “Vešprāiga” Zojas Sīles vadībā.
“Vešprāiga” notiek katru trešdienu plkst. 18.00 Lībiešu klasē institūta telpās Kronvalda bulvārī 4. Skaļās lasīšanas klubs ir lieliska iespēja katru nedēļu iepazīt lībiešu valodu, iemēģināt savu balsi lībiešu valodas skaņās un uzturēt savu valodas prasmi.
Nodarbības ir piemērotas ikvienam interesentam un tām pievienoties iespējams jebkurā brīdī.
3.–5. septembris
Institūta direktors Valts Ernštretits piedalās 33. ekonomikas forumā “Time of New Leaders – Shaping the Future Together”, kas notiek Karpačā, Polijā.
Valts Ernštreits piedalījās un runāja paneļdiskusijā “Baltic Sea Region – Heritage, Relations and Prospects for Cooperation”.
27. augusts
Izveidots lībiešu valodas pareizrakstības pārbaudes rīks, kas brīvi pieejams visiem šeit.
Rīks tapis institūta sadarbībā ar Trumses Arktiskās Universitātes speciālistiem. Īpašs paldies Šūram Moshāgenam, Srdanam Kvrgičam un Džekam Rueteram.
22. augusts
22. augstā izsludināta pieteikšanās lībiešu valodas un kultūrvēstures regulārai apguvei LU Lībiešu institūtā.
Nodarbībām var pieteikties bērni un jaunieši. Lībiešu valodas un kultūrvēstures nodarbības iespējamas ar Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu.
17. augusts
Lībiešu valodu var lietot arī savā ierīcē – mobilajā tālrunī vai planšetē!
Klaviatūra Android un iOS sistēmām tapusi LU Lībiešu institūta sadarbībā ar sāmu valodas resursu attīstītājiem Trumses Arktiskajā Universitātē “Divvun”, Šūru Moshāgenu, Srdanu Kvrgiču un Džeku Rueteru.
Kā lietot lībiešu valodu savā ierīcē, meklējiet šeit.
16. augusts
Ludzas novadpētniecības muzejā norisinās seminārs “Ludzas igauņi un Soikānu dzimtas paralēles”.
Semināru organizē institūta pētnieks Uldis Balodis. Viņš arī pats ir viens no Soikanu dzimtas pēctečiem un nozīmīgākajiem Ludzas igauņu mantojuma dokumentētājiem.
Vairāk par semināra norisi Ulda Baloža pārskatā šeit.
11. augusts
Līgatnē notiek rakstīšanai veltītais festivāls “Rakstivāls”, kurā piedalās institūta direktors Valts Ernštreits.
Festivālā viņš runāja arī par rakstīšanas nozīmi lībiešu mūsdienu identitātes veidošanā un turpināšanā, rakstīšanu lībiski digitālajā un mākslīgā intelekta laikmetā un to, kāpēc rakstītais vārds var būt iedarbīgāks par balss ziņu.
Vairāk par festivālu šeit.
7. augusts
Latvijas Radio radījumā “Starpbrīdis ar Tomu Grēviņu” viesojas institūta direktors Valts Ernštreits.
Raidījumā sarunas par norādēm lībiešu valodā, lībiešu mūsdienām, jauniešiem, pētniecību un arī digitālo pasauli, arī lībiešu mūzika un dzeja.
Raidījums klausāms šeit.
25. jūlijs – 4. augusts
Notiek LU Lībiešu institūta un Tartu Universitātes Igauņu un vispārīgās valodniecības institūta organizētā studiju programma “Lībiešu vasaras universitāte” (“Livonian Summer University”). Lībiešu vasaras universitāte norisinās jau 4. reizi.
25. jūlijs – 3. augusts
Notiek lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skola “Mierlinkizt”. Tā norisinās jau 30. reizi, un kā ik gadu tajā piedalās lībiešu bērni un jaunieši, kuri mācās lībiešu valodu, vēsturi un kultūru.
Skolas noslēgumā iecerēts pašu bērnu sagatavots skolas 30. gadu jubilejas koncerts “Min azūm” (“Mana nometne”), kas notiks Lībiešu tautas namā Mazirbē 2. augustā plkst. 18.00.
23. jūlijs – 30. septembris
Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda”, Latvijas Nacionālais kultūras centrs un LU Lībiešu institūts izsludina fotokonkursu “JūrõTǟtõkst / PieZīmes / PīZeimis”!
Konkursa nolūks ir pievērst uzmanību un atgādināt par Latvijas kultūras un valodas ainavas bagātību un daudzveidību.
11. jūlijs
Latvijas Radio raidījumā “Kultūras rondo” par lībiešu pārstāvniecību un darbu ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades ekspertu grupās stāsta institūta pētnieki Valts Ernštreits un Gunta Kļava.
Raidījums pieejams šeit.
9. jūlijs
LU Lībiešu institūta pētnieki Valts Ernštreits un Gunta Kļava uzsāk darbu ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades ekspertu grupās.
09.07.2024. notika ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032) Globālās vadības grupas sēde. Tajā tika apstiprinātas četras ekspertu (Ad-hoc) grupas, kuru uzdevums ir veikt izpēti un sniegt rekomendācijas desmitgades globālajai vadības grupai, lai nodrošinātu pirmiedzīvotāju valodu apguvi, pārmantošanu, tiesisko statusu un digitālo vienlīdzību.
Divās no šīm ekspertu grupām ievēlēti arī LU Lībiešu institūta pārstāvji. Institūta vadošā pētniece Dr. philol. Gunta Kļava darbosies ekspertu grupā, kuras uzmanības centrā ir pirmiedzīvotāju valodu apguves un valodas lietojuma jomu nodrošināšana (Provision of education and domains for indigenous languages), savukārt vadošais pētnieks Dr. phil. Valts Ernštreits ir ievēlēts par pirmiedzīvotāju valodu digitālajai vienlīdzībai un digitālā lietojuma jomām veltītās ekspertu grupas (Digital equality and domains) līdzpriekšsēdētāju.
5.–6. jūlijs
LU Lībiešu institūta organizētā Lībiešu telts Sarunu festivālā Lampa.
Divu dienu garumā Lībiešu teltī notiek sarunas par lībiešu valodu, vēsturi, kultūru un lībiešu pēdām Latvijas kultūrainavā.
2.–5. jūlijs
LU Lībiešu institūta pētniece Tuuli Tuiska piedalās starptautiskā konferencē “Speech Prosody 2024” Leidenē, Nīderlandē.
Konferences programma un rakstu krājums pieejams šeit.
2. jūlijs
LU Lībiešu institūtā viesojas biedrības Young Folks LV organizētā pasākuma dalībnieki.
Jaunieši apciemoja institūtu, lai uzzinātu vairāk par lībiešiem, lībiešu vēsturi, kultūru un valodu. Īpašs gandarījums par to, ka visiem jauniešiem interese par lībiešiem radusies tieši skolā, klausoties skolotāju stāstījumā!
1. jūlijs
No 1. jūlija līdz 31. augustam LU Lībiešu institūtā strādās ERASMUS+ apmaiņas studente Gabrielė Repečkaitė no Viļņas Universitātes.
26.–28. jūnijs
LU Lībiešu institūtā notiek starptautiska starpdisciplināra konference “Livonica 3 + Minor Finnic Languages 2 = 5”. To rīko Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar Tartu Universitātes Arheoloģijas, ģenētikas un valodniecības starpdisciplināro studiju kolēģiju un Eesti Juured.
Konference tiek rīkota, apvienojot divas starpdisciplināras konferences, kas veltītas Baltijas jūras somu valodām un kultūrām un to kontaktiem ar kaimiņu valodām un kultūrām. “Livonica” ir konference, kas veltīta ar lībiešiem, viņu valodu, kultūru un vēsturi saistītiem pētījumiem. Pirmo reizi tā notika 2011. gadā Rīgā un Tartu, bet otrā konference notika Rīgā 2019. gadā. “Minor Finnic Languages” ir konference, kas veltīta visu Baltijas jūras somu valodu pētniecībai, izņemot somu un igauņu valodu. Pirmo reizi tā notika Upsalas Universitātē 2022. gadā.
Apvienotajā konferencē “Livonica 3 + Minor Finnic Languages 2 = 5”, veicinot starpdisciplināras pieejas nozīmi zinātniskajai izcilībai, pulcēsies vēsturnieki, arheologi, ģenētiķi, antropologi, folkloristi, valodnieki un citu jomu pētnieki. Šajā konferencē īpaša uzmanība tiek pievērsta Centrālā Baltijas jūras areāla valodu un kultūru kontaktiem. Konferences mērķis ir dot iespēju pētniekiem prezentēt savus aktuālos pētījumus, iepazīties ar jauniem pētījumu atklājumiem radniecīgās jomās, kā arī piedalīties formālās un neformālās diskusijās un, galvenais, rast jaunas sadarbības iespējas kopīgiem nākotnes pētījumiem.
Konferences plenārsēdēs uzstāsies starptautiski atzīti atbilstošo jomu zinātnieki – arheogenomikas profesore Kristīna Tambetsa (Kristiina Tambets) no Tartu Universitātes, somugru valodu profesors Rohīrs Bloklands (Rogier Blokland) no Upsalas Universitātes un baltu valodu profesors Jurģis Pakeris (Jurgis Pakerys) no Viļņas Universitātes.
Konferences zinātniskās komisijas locekļi: prof. Karls Pajusalu (Tartu Universitāte), Dr. phil. Valts Ernštreits (Latvijas Universitāte), prof. Petars Kehajovs (Tartu Universitāte), asoc. prof. Rīta Līsa Valijervi (Upsalas Universitāte, Londonas Universitātes koledža), prof. Ina Druviete (Latvijas Universitāte), prof. Marks Fišels (Tartu Universitāte), Mg. hist. Eduards Plankājs (Latvijas Universitāte).
Konferences programma pieejama šeit.
23. jūnijs
Knaššõ Jōņpäuvõ ja rikāzt sõvvõ!
19. jūnijs
LU Lībiešu institūtā notiek lībiešu grāmatu lasīšanas kluba “Vešprāiga” noslēdzošā nodarbība pirms vasaras brīvlaika.
Grāmatu lasīšanas kluba nodarbības Zojas Sīles vadībā turpināsies rudenī.
18. jūnijs
13.– 16. jūnijs
Jeila Universitātē Ņūheivenā, ASV, notiek AABS (Association for the Advancement of Baltic studies) kārtējā konference, kurā plaši pārstāvēts arī LU Lībiešu institūts.
Konferences programma un referātu kopsavilkumi pieejami šeit.
12. jūnijs
Notiek Latviešu vēsturisko zemju attīstības padomes kārtējā sēde, kurā piedalās institūta direktors Valts Ernštreits.
27.– 31. maijs
Divas Lībiešu institūta jaunās pētnieces, Arnita un Bridžita, piedalījās somugru studentu konferencē IFUSCO 2024 Budapeštā.
Viņas iepazīstināja ar saviem pētījumiem. Bridžita stāstīja par to, kādu lomu revitalizācijas procesā redz paši lībiešu tradicionālās mūzikas kolektīvu dalībnieki, savukārt Arnita stāstīja par pirmajiem novērojumiem lībiešu valodas pasīvā tagadnes divdabja (-tõb) lietošanā. Viņām bija iespēja apmainīties ar citiem jaunajiem pētniekiem un apmeklēt lekcijas par, piemēram, hantu tautas pašreizējo situāciju.
26.– 28. maijs
Roņu salā notikusi pirmā salā lietotās zviedru valodas paveida dokumentēšanas un popularizēšanas projekta partneru tikšanās un seminārs.
Projektu īsteno Tartu Universitātes Igauņu un vispārīgās valodniecības institūts, Ruhnu Kultuurirrum, Gēteborgas Universitāte, Ruhnu salas iedzīvotāju biedrība (Zviedrija) un LU Lībiešu isntitūts. Projektu atbalsta Nordplus Nordic Languages 2024.
26. maijs
Igauņu valodniecības žurnālā “Keel ja Kirjandus” publicēta intervija ar LU Lībiešu institūta direktoru Valtu Ernštreitu, svinot viņa 50 gadu jubileju.
Intervija pieejama šeit.
17. maijs
Institūta vadošā pētniece Gunta Kļava piedalās RTU Liepājas akadēmijas XXI starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Valodu apguve: problēmas un perspektīva”.
Savā referātā G. Kļava stāstīja par lībiešu valodas apguves un lietojuma vides paplašināšanas iespējām. Vairāk par konferenci šeit.
14. maijs
Institūtā viesojas Tartu Universitātes studenti, kuri savās studijās apgūst arī lībiešu valodu.
Tartu Universitātes (TU) studenti pasniedzēju Mīnas Norvikas un Tūli Tuiskas vadībā viesojas institūtā katru gadu, un tā kļuvusi jau par tradīciju. Šogad lībiešu valodas studentu skaits ir sasniedzis jaunu rekordu, un nu tie ir jau 15 studenti no dažādām valstīm.
Īpašs notikums šoreiz bija tikšanās ar TU studenti Martu Kohvu, kura savulaik – pirms 12 gadiem – zīmēja ilustrācijas Kārļa Staltes ābecei “Jelzi sõnā” (‘Dzīvais vārds’).
14. maijs
Salacgrīvas vidusskolā ar stāstījumu par lībiešu valodu, kultūru un vēsturi viesojas institūta direktors Valts Ernštreits.
Uz jautājumu – vai kāds no skolēniem zina par savu lībisko izcelsmi, gaisā pacēlās vairāk kā piecas rokas, arī vienas skolotājas roka. Kā allaž, tas apliecina, ka lībieši aizvien ir tepat, mums blakus!
9. maijs
Laikrakstā ventasbalss.lv lasāma vēsturnieces Līgas Gabrānes veidotā intervija ar mūsu kolēģi Bridge Moran-Nae, kas pēta lībiešu lībiešu ansambļus un to lomu valodas revitalizācijā.
Intervija pieejama šeit.
9.–10. maijs
Notiek LU Latviešu valodas institūta rīkotā 3. starptautiskā zinātniskā onomastikas pētījumu konference “Īpašvārdu mainība”.
Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits piedalās konferencē ar referātu par Latvijas vietvārdu mantojumu un oficiālo zīmju uzstādīšanas problemātiku.
Konferences tēžu krājums pieejams šeit.
6.–7. maijs
Institūta pētnieki Valts Ernštreits un Gunta Kļava viesojas Ludviga un Maksimiliāna Universitātē Minhenē.
Lekcijas par lībiešu valodu un kultūru, lībiešu valodas attīstības un nākotnes jautājumiem notika Somugristikas un urālistikas institūta studentiem.
6. maijs
Institūta pētniece Milda Kurpniece Viļņas Universitātes Filoloģijas fakultātes Skandināvistikas studiju centra studentiem novadīja semināru par lībiešu valodu un kultūru.
25.–26. aprīlis
Latvijas Universitātes Zinātņu mājā notiek Baltijas digitālo humanitāro zinātņu forums, kura vairākos paneļos un darba grupās piedalās Valts Ernštreits, prezentējot LU Lībiešu institūta paveikto šajā jomā.
19. aprīlis
Laikraksts “Ventas Balss” raksta par institūta pētnieces Bridžitas Moran-Nae darbu.
17. aprīlis
LU Lībiešu institūtā notiek Zojas Sīles organizētā iknedēļas lībiešu grāmatu lasīšanas kluba “Vešprāiga” pirmā tikšanās.
Grāmatu lasīšanas kluba “Vešprāiga” tikšanās paredzētas katru trešdienu plkst. 18.00 institūta telpās.
5. aprīlis
LU Lībiešu institūta pētniece Milda Kurpniece piedalās Tartu Universitātes Jauno doktoru konferencē.
4. aprīlis
Ēnu dienā LU Lībiešu institūtā piedalās skolēni no Liepājas, Jelgavas un Rīgas, kā arī viesos UNESCO Latvijas nacionālā komisija ar savām ēnām no Pāles.
31. marts
Rīemliži Lejāvõtāmidi!
24. marts
Otro reizi visā Latvijā lībiešu savulaik apdzīvotajos novados tiek svinēta Lībiešu mantojuma diena, kas šogad notiek 24. martā – pirmajā svētdienā pēc pavasara saulgriežiem – ar putnu modināšanu un lībiešu karoga pacelšanu.
Šī tradīcija ir viens no 2023. gadā izsludinātā Lībiešu mantojuma gada centrālajiem notikumiem, ar kuriem simboliski tika godinātas Latvijas novadu lībiskās saknes.
Lībiešu mantojuma dienas notikumu vietas un tradīcijas apraksts pieejams libiesugads.lv.
Atstkats uz 2024. gada Lībiešu mantojuma dienas pasākumiem un norisēm apkopoti LU Lībiešu institūta Facebook lapā.
19. marts
Ievadot Lībiešu mantojuma dienu, Valts Ernštreits un Kārlis Vērdiņš viesojas Krimuldas vidusskolā.
Skolā notika nodarbība par lībiešu tradīcijām, Lībiešu mantojuma dienas pasākumiem un dzejas lasījumi kopā ar Vērdiņu Kārli, kuram 2023. gadā iznācis dzejas krājums “Lībiešu balādes”, kuru lībiešu valodā tulkojis V. Ernštreits.
16. marts
Tartu Universitātes pētnieces un lektores Mīnas Norvikas un Tartu Universitātes un LU Lībiešu institūta pētnieces Tūli Tuiskas sastādītā lībiešu valodas mācību grāmata ir ieguvusi Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrijas īpašo balvu.
Apsveicam kolēģes un lepojamies ar nozīmīgo darbu lībiešu valodas pētniecībā un saglabāšanā!
15. marts
LU Lībiešu institūtā uz savu pirmo sēdi sanāca pie Valsts valodas centra izveidotā Lībiešu valodas ekspertu komisija. Tās darba un lietvedības valoda ir visiem komisijas locekļiem kopīgā – lībiešu valoda.
Tādējādi Lībiešu valodas ekspertu komisija ir kļuvusi par pirmo institucionālo veidojumu kopš 1940. gada un pirmo valsts izveidoto institūciju Latvijas Republikas pastāvēšanas vēsturē, kura darba un lietvedības valoda ir lībiešu (komisijas protokoli būs pieejami arī ar tulkojumu valsts valodā). Savukārt Valsts valodas centrs no šodienas uzskatāms par pirmo valsts pārvaldes iestādi, kas oficiāli izmanto lībiešu valodu kā darba valodu.
Savā pirmajā sēdē komisija ievēlēja tās priekšsēdētāju – Tartu Universitātes profesoru Karlu Pajusalu, un sekretāru – LU Lībiešu institūta vadītāju un lībiešu rakstu valodas pētnieku Valtu Ernštreitu. Komisijā ietilpst arī lībiešu morfoloģijas pētniece Milda Kurpniece, fonētikas pētniece Tūli Tuiska un lībiešu valodas eksperte Gita Kūla. Tāpat sēdē tika pieņemti vairāki lēmumi, tostarp apstiprināts standarta lībiešu valodas un Salacas lībiešu valodas alfabēts, pieņemtas vietvārdu lietošanas rekomendācijas un pārrunāti citi jautājumi.
14. marts
Šodien kopā ar Igauniju atzīmējam tās valsts svētkus – Dzimtās valodas dienu, kas tiek svinēta pirmā zināmā igauņu dzejnieka, Rīgā dzimušā Kristjana Jāka Petersona (Kristjan Jaak Peterson) dzimšanas dienā.
14. martā notika atceres brīdis pie Kristjana Jāka Petersona piemiņas vietas Rīgā, Lielajos kapos, savukārt Igaunijas Repubikas vēstniecībā – Tartu Universitātes profesora, lībiešu pētnieka un LU Lībiešu institūta zinātniskās padomes locekļa Karla Pajusalu (Karl Pajusalu) stāstījums par igauņu valodas šodienu un vēsturi.
Kristjana Jāka Petersona piemiņas medaļas autors – Jānis Strupulis. Teņa Karmas krājums LU Lībiešu institūta kolekcijā.
11.–16. marts
Latvijā viesojas Tartu Universitātes profesors, LU Lībiešu institūta Zinātniskās padomes loceklis, Lībiešu valodas ekspertu komisijas loceklis, lībiešu valodas pētnieks Karls Pajusalu.
LU Humanitāro zinātņu fakultātē profesors lasīs lekcijas somugristikas studentiem.
11. martā LU HZF 422. auditorijā plkst. 10.30 profesors uzstāsies ar lekciju “Finnic languages and dialects in the Central Baltic area”.
8.–14. marts
No 8. marta līdz 14. aprīlim LU Lībiešu Institūtā viesojas Bridžita Morana-Nae (Bridget Moran-Nae), kas studē valodniecību Nīderlandē, Grēningenas Universitātē.
Savā maģistra darbā viņa pēta mūzikas ansambļu lomu valodu revitalizācijā un pārmantošanā, un tā vajadzībām viņa veiks intervijas ar lībiešu mūzikas ansambļu dalībniekiem.
9. marts
Pirms 105 gadiem – 1909. gada 9. martā – Sīkraga Ķeļķos dzimis Pēteris Dambergs, lībiešu valodas runātājs, teicējs, kopējs, pētnieks un skolotājs.
P. Damberga mūža darbs lībiešu valodas kopšanā un viņa lībiešu valodas vākums ir pamatā zinātniskiem darbiem lībiešu valodā un par lībiešu valodu.
P. Damberga lībiešu valodas vākums aptver visus valodas sistēmas līmeņus, tas tiek izmantots gan zinātniskos pētījumos, gan arī jaunu plašai sabiedrībai pieejamu lībiešu valodas produktu un materiālu radīšanā. P. Damberga lībiešu valodas vietvārdu vākums, kas ar viņa ģimenes laipnu gādību nodots LU Lībiešu institūta arhīvā, veido institūtā veidotās Lībiešu vietvārdu datubāzes (livonian.tech) nozīmīgu daļu. Tāpat sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” karšu pārlūkā BalticMaps pieejama lībiešu vietvārdu karte, kas pieejama šeit.
5. marts
Latgaliešu kultūras ziņu portālā “Lakuga” Edītes Laimes intervija ar Vidzemes lībiešu kultūrtelpas uzturētātju, Latvijas Kultūras akadēmijas doktoranti un Lībiešu institūta viespētnieci Lolitu Ozoliņu.
Intervija pieejama šeit. Amandas Anusānes foto.
5. marts
Vīnes Universitāte iesniegusi Erasmus+ programmas projektu URSUS (Universities in Cooperation for Resilience and Sustainability in Uralic Studies), kurā viena no partnerinstitūcijām ir arī Lībiešu institūts.
Projektā sadarbojas 19 Eiropas universitātes, kurās tiek pētītas un pasniegtas Urāliešu (somugru) valodas.
4.–8. marts
RTU Liepājas akadēmijas Kultūras vadības bakalaura programmas studentiem notiek kurss “Lībiešu valoda un kultūra”, ko pasniedz Lībiešu institūta pētnieki.
24. februāris
Institūtā notiek bērnu un jauniešu vasaras skolas “Mierlinkizt” ziemas nodarbība.
21. februāris
Starptautiskajā Dzimtās valodas dienā Lībiešu institūts ieklausās lībiešu valodas skanējumā senāk un pašlaik.
Ieklausīties lībiešu teicējas Rozālijas Rannes dziedātajā “Knaš neitst, vālda puțkōz” var Igaunijas valsts arhīva mediatēkā šeit.
Savukārt institūtā šo dienu svinam, intervējot lībiešu valodas pratējus – gan ilggadējo lībiešu valodas skolotāju Zoja Sīle, gan mūsu kolēģi Gitu Kūlu un viņas mammu Maiju Norenbergu, kuras abas ir mantojušas un saglabājušas savu lībiešu valodas prasmi ģimenē.
5.–10. februāris
Upsalas Universitātē, Zviedrijā, notiek 2024. gada Somugru studiju Ziemas skola, kas ir daļa no Erasmus+ finansētās stratēģiskās partnerības REMODUS.
5. februāris
Igaunijas sabiedriskajā medijā skatāmajā dokumentālajā seriāla par igauņu radu tautām 11. sērija veltīta LU Lībiešu institūtam.
Raidījums pieejams šeit.
31. janvāris
LU Humanitāro zinātņu fakultātē notiek LU 82. starptautiskās zinātniskās konferences sekcija “Gramatika un valodas elektroniskie resursi”.
Konferencē ar referātu par to, kā mēs Lībiešu institūtā mācām tehnoloģijas atpazīt, vai kāda valodas parādība ir individuāla cilvēka valodas iezīme vai raksturīga kopienas valodai, un kā tas var palīdzēt lībiešu valodas apguves un pētniecības resursu izveidē, piedalījās pētniece Milda Kurpniece.
30. janvāris
Igaunijas sabiedriskajā medijā skatāms dokumentāls seriāls par igauņu radu tautām, un tā 10. sērija veltīta lībiešiem un filmēta ap aizgājušā gada Lībiešu svētku laiku.
Raidījumā igauņu filmēšanas grupas acīm var atskatīties gan uz svētkiem un prezidenta vizīti, gan nedaudz arī uz LU Lībiešu institūtu un lībiešu pēdām Rīgā.
Raidījums pieejams šeit.
25. janvāris
Vērdiņu Kārļa “Lībiešu balādes / Līvõd balādõd” nominētas LSM gada balvai “Kilograms kultūras”.
Vērdiņu Kārļa jaunākais oriģināldzejas krājums “Lībiešu balādes” ir bilingvāls krājums latviešu un lībiešu valodā (Valta Ernštreita atdzejojumā).
LSM sižets par krājumu pieejams šeit.
Krājums izdots izdevniecībā “Neputns” 2023. gadā. Krājums iegādei pieejams šeit.
22. janvāris
Lībiešu institūta izstrādātā lībiešu vietvārdu datubāze pieejama “Jāņa sēta” karšu parlūkā www.BalticMaps.eu, kas nu runā un rāda arī lībiski.
15. janvāris
Ar Valsts valodas centra lēmumu nodibināta Lībiešu valodas ekspertu komisija.
Tajā darbosies Gita Kūla, Milda Kurpniece, Karls Pajusalu, Tūli Tuiska un Valts Ernštreits. Komisijas uzdevumos ietilps dažādi lībiešu valodas pareizrakstības un standartizācijas jautājumi.
10. janvāris
Aizkraukles novada pasākumā “Gada notikums Aizkrauklē”, ar kuru tiek atzīmētas svarīgākās 2023. gada norises, nominācijā “Mantojums” par gada notikumu kļuva Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes sadarbībā ar LU Lībiešu institūtu īstenotais projekts “Daugavas lībiešu pēdas Aizkraukles novadā”.
Paldies Aizkraukles novadam par sadarbību, par atzinību un to, ka tieši Aizkraukles novada iesaistīšanās Lībiešu mantojuma gada norisēs lika gadam un lībiešu mantojumam uzmirdzēt pilnā spožumā visās lībiešu vēsturiski apdzīvotajās teritorijās.
10. janvāris
Pie pašas Latvijas robežas Igaunijā, Iklā, kafejnīcā ar lībisko nosaukumu “Ovat” (Avots) atvērti informatīvi stendi, kas iepazīstina ar lībiešiem un to mantojumu.
Iecere tapusi Vidzemes lībiskās kultūrtelpas un Tartu Universitātes Igauņu un vispārīgās valodniecības institūta sadarbībā un ar Lībiešu institūta praktisku atbalstu, un tā turpina Lībiešu mantojuma gadā sākto lībisko sakņu popularizēšanas darbu.
Ekpsozīcijas izvietošanas vieta ir mērķtiecīgi izvēlēta, lai Igaunijas un Latvijas pierobežas iedzīvotājus un viesus iepazīstinātu ar kopīgo mantojumu – Vidzemes lībiešiem, to apdzīvoto vēsturisko teritoriju, raksturīgākajām arheoloģiskajām liecībām – apģērbu un rotājumiem, kā arī ar piejūras dzīves paradumiem, Salacas lībiešu valodu putnu un gadalaiku norišu nosaukumos.
Projekts īstenots starptautiskā projekta “Re-voicing cultural landscapes: narratives, perspectives, and performances of marginalised intangible cultural heritage – Atgriežot balsi kultūrainavām: marginalizēta nemateriālā kultūras mantojuma naratīvi, perspektīvas un prakse” ietvaros.
5. janvāris
TV9 Pakalni sižets par vēsturisku notikumu – piekrastē uzstādītas ceļa zīmes lībiešu valodā.
To gan ir mazāk nekā sākotnēji cerēts, taču lībieši priecājas par pirmo soli. Sižets pieejams šeit.
1. janvāris
LU Lībiešu institūtā tiek uzsākta Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas projektu konkursa (2023) projekta “Lībiešu valodas pārmantošana: zināšanas par kritiski apdraudētas valodas transmisiju mūsdienās kā pamats procesā balstītu valodas saglabāšanas un revitalizācijas instrumentu izveidē” (galvenais izpildītājs – Gunta Kļava; Nr. lzp-2023/1-0264) īstenošana.
Projektā tiks pētīti lībiešu valodas pārmantošanas procesi, lai tuvākajā nākotnē būtu iespējams radīt valodas saglabāšanai un attīstībai iespējami efektīvus risinājumus, balstoties uz apdraudētas valodas nodošanas nākamajām paaudzēm veidiem mūsdienās.
Projekts ilgs no 01.01.2024. līdz 31.12.2026.
1. janvāris
UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, LU Lībiešu institūts un Latvijas Nacionālais kultūras centrs izdevis kalendāru 2024. gadam.
Kalendārs ir atskats uz tā veidotāju kopīgi izsludinātā Lībiešu mantojuma gada un ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgades norisēm.